Податкова знижка на навчання
У разі, якщо Ви навчаєтесь на умовах контракту, Ви маєте право на повернення з бюджету частини витрат за навчання у вигляді податкової знижки, що передбачено статтею 166, п. 3.3. Податкового кодексу України.
Відшкодовуються витрати на оплату навчання у дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
При цьому, витрати на оплату проживання в гуртожитку не відшкодовуються.
Ви можете повернути собі частину витрат за навчання у вигляді податкової знижки, згідно статті 166 Податкового кодексу України. Відшкодовуються витрати на оплату навчання у дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
Оформити податкову знижку може сам здобувач освіти (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки) або член його сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік), який від свого імені оплачує його витрати на навчання.
Вимоги для отримання знижки
- громадянство України та наявність ІПН (ідентифікаційного коду).
- не бути приватним підприємцем.
Відшкодуванню підлягають лише послуги вітчизняних закладів вищої освіти.
Не відшкодовуються додаткові курси чи навчання на військовій кафедрі.
Розмір знижки
Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання. Враховуються фактичні витрати понесені у минулому році. Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Розглянемо на прикладі, як розраховується податкова знижка на навчання. Ваша заробітна плата за рік становила 50 000 грн. З неї було сплачено ПДФО в розмірі 18,00 % (50 000 × 0,18 = 9 000 грн).
- Якщо вартість року навчання склала 32 000 грн. 32 000 × 0,18 = 5 760 грн – розмір податкової знижки.
- Якщо вартість року навчання склала 60 000 грн. 60 000 × 0,18 = 10 800 грн. Оскільки ця сума є більшою, ніж сплачена за рік сума податку, розмір податкової знижки в такому разі становитиме 9 000 грн, тобто суму сплаченого за рік податку.
Перелік документів, які, з метою реалізації права на податкову знижку, подаються до органу Державної податкової служби за місцем Вашої реєстрації:
- Паспорт.
- РНОКПП (реєстраційний номер облікової картки платника податків).
- Декларація про майновий стан і доходи.
- Довідка про заробітну плату.
- Копія договору (контракту) з навчальним закладом.
- Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за оплату навчання.
- Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини; якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб).
- Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування (суми податкової знижки).
Оформити податкову знижку Ви маєте право до 31 грудня року наступного за звітним. У 2022 році подаємо документи за 2021 рік, у 2023 році - за 2022 рік, тощо.
Згідно зі статтею 179 Податкового кодексу України, у разі ухвалення компенсації (суми податкової знижки) за навчання, кошти будуть переведенні на Ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів, передбаченого Податковим кодексом України (наведеного вище).
Маєте мождливість скористатися калькулятором податкової знижки на навчання
Джерело: Податковий кодекс України (статті 166, 179).